Pomóż nam tworzyć przyszłość Dom im. Sue Ryder

Pomóż nam tworzyć przyszłość Dom im. Sue Ryder

Czym zajmuje się Stowarzyszenie im. Sue Ryder? Jakie są nasze inicjatywy? Kogo wspieramy?
Zapraszamu do lektury krótkiej rozmowy z Krzysztofem Strzeleckim - prezesem Stowarzyszenia.
1.52

Wierzę, że to ma sens… Wywiad z Krzysztofem Strzeleckim, Prezesem Stowarzyszenia im. Sue Ryder

 

Jesteś bardzo aktywny na wielu polach. Zajmujesz się funduszami europejskimi, jesteś związany z hokejem na lodzie. Pełnisz funkcję Prezesa Stowarzyszenie im. Sue Ryder. Jak do tego doszło?

W Stowarzyszeniu im. Sue Ryder pojawiłem się po raz pierwszy w 2016 roku i przygotowałem projekt poświęcony szkoleniu pielęgniarek. W sumie przez dwa lata przeszkoliliśmy ich ponad 1000. Następnie mogłem przygotować kolejne projekty dotyczące wsparcia opiekuńczego dla osób z chorobami demencyjnymi. Chyba się sprawdziłem jako dobrze zarządzający przedsięwzięciem, bo najpierw dostałem propozycję objęcia funkcji dyrektora, a potem Prezesa, którym jestem od półtora roku. Zgodziłem się ponieważ od samego początku wierzę w misję Stowarzyszenia Sue Ryder i jego dalszy rozwój.

Stowarzyszenie działa na wielu polach. Można wymienić sklepy charytatywne. Dzięki wpłatom z kampanii 1,5% działa też Dom im. Sue Ryder. Czy możesz opowiedzieć o idei i zadaniach tam realizowanych?

Około 10 miesięcy temu pomyśleliśmy, że warto stworzyć coś, co będzie miejscem działań stałych, gdzie codziennie będzie można znaleźć pomoc. Udało się znaleźć dobre miejsce w Bydgoszczy, przy ul. Gdańskiej 66. Pomagamy tam dzieciom z niepełnosprawnościami, poprzez różnego rodzaju rehabilitację. Koncertujemy się na rehabilitacji NDT-Bobath oraz metodą Vojty. Teraz startujemy z neurologopedią, a plany są dalekosiężne. Powstanie Domu to jest efekt kampanii 1,5%, bo udało się za poprzedni rok zebrać ponad 200.000 zł i takie środki pozwalają na rok funkcjonowania placówki i około 1000 godzin różnorakiej rehabilitacji oraz terapii, na którą zapraszamy osoby starsze. Mogą one pracować z terapeutą zajęciowym, zagospodarować swój codzienny czas, a równocześnie poprawić sprawność życiową. Dziś musimy już myśleć o przyszłości i dlatego celem tegorocznej kampanii 1,5% jest uzyskanie środków, które umożliwią, by Dom mógł działać w kolejnym roku.

Kampania 1,5% pozwala Wam realizować również Fundusz Wsparcia. Jakie potrzeby są dzięki niemu zaspokajane?

Wpadliśmy na pomysł, by wspierać ludzi w ponoszeniu kosztów związanych z rehabilitacją, terapią, codziennym funkcjonowaniem. Fundusz jest niezwykle potrzebny. Wniosków wpływa po kilka w miesiącu i dzięki funduszowi możemy reagować: finansować rehabilitację, sprzęt medyczny. Z Funduszu skorzystało w minionym roku ponad dwadzieścia osób. Jeśli kampania 1,5% będzie przebiegała po naszej myśli, to zwiększymy środki, które się w nim znajdują.

Trwająca obecnie kampania 1,5% pod hasłem „Rehabilitacja dziś to zdrowie i aktywność jutro” pozwoli m.in. rozwijać Dom im. Sue Ryder. Jakie macie plany jeśli chodzi o to miejsce?

Chcielibyśmy przede wszystkim zabezpieczyć jak najwięcej godzin rehabilitacji i terapii. Na rynku pracy brakuje specjalistów i często tym najtrudniejszym zadaniem jest ich pozyskać. Muszę stwierdzić, że nam się udaje. Działamy ponad 18 lat. Jesteśmy więc pełnoletni i działamy odpowiedzialnie.

Często ludzie myślą, że 1,5% podatku, to kropla w morzu potrzeb. Co chciałbyś przekazać tym, którzy nie dostrzegają mocy tego prostego gestu?

Za środki z kampanii 1,5% można zrobić wiele. To jest suma tych drobnych gestów, które odpowiadają setkom, a czasem tysiącom złotych kosztów za kilka godzin rehabilitacji. Wspieramy zdrowie i odciążamy budżety rodzin. Dzisiaj wspieramy dzieci hospicyjne objęte opieką domową, organizując świąteczne paczki, czy Dzień Dziecka. Mam marzenie, by w przyszłości otworzyć hospicjum stacjonarne dla dzieci. Naprawdę wierzę, że to wszystko ma sens.


Partnerzy

abedikbajecznybelleeffekthannairenajuraparkmercedesmultikinoolimpicPENTEL CMYK logo bezRporzychpwpwslicansoftlysolbetsopursowatobolskitrempaa